Sarımsak Kokusunu Gidermek..

Penguen Gıda A.Ş.

Elinizde kalan soğan ve sarımsak kokularını gidermek için, paslanmaz çelik bıçak veya kaşığı parmağınızla temas ettirerek ellerinizi bir süre suyun altında tutun.

Kabına Sığamayanlar..

Penguen Gıda A.Ş.

Uzmanlar; kabına sığamayanların en başında gelen gıdalardan biri olan sütü kaynatırken, tencerenin dibine yapışmaması için uzun saplı kaşık kullanılmasını öneriyor.

Spagettileri Tencereye Sığdırmak İçin..

Penguen Gıda A.Ş.

Uzmanlara göre spagettileri tencereye sığdırmak için ille de bölmek gerekmiyor. Bırakın kaynar suya yarı bellerine kadar girsinler. Uçları yumuşayınca hepsini şöyle bir iterek boylu boyunca suyun içine sokabilirsiniz.

Tencere Dibin Kara Dedirtmeyin..

Penguen Gıda A.Ş.

Haydi yemeği yaktınız, bir de dibi tutan tencereden olmayın. Onu günlerce ıslatmak yerine, hemen içine su doldurup ateşe koyuverin. Su kaynadıktan sonra rahatça temizlendiğini göreceksiniz. Sütü çok az da kaynatsanız, tencerenin dibine, ille de beyaz bir tabaka halinde yapışır. Buna engel olmak için, sütü koymadan önce tencereyi soğuk suyla şöyle bir çalkalayın.

Kokuların İnatlarını Kırın..

Penguen Gıda A.Ş.

Balık kokusu inatla ellerinizi terk etmiyor mu? Hemen bir limonu ikiye kesip ellerinizi onunla ovun. Kokular daha fazla direnemeyeceklerdir. Balıklı kızartma tavası ve tabaklarınızı sakın kaynar suyla yıkamayın, çünkü kaynar su bütün inatçı kokuların işbirlikçisidir. Önce bir güzel soğuk sudan geçirin, sonra dilediğiniz gibi yıkayabilirsiniz. Yumurta kokusunun da bardak ve tabaklarınız üzerindeki inadını aynı şekilde kırabilirsiniz.

Kibrit Çöpünün Hikmeti..

Penguen Gıda A.Ş.

Siz de yumurta haşlarken kabuklarının çatlamasından yakınıyorsanız, suyuna 4 kibrit çöpü atıverin, sorununuz ortadan kalktı bile.

Soğanın Ağlatmasına Artık İzin Vermeyin..

Penguen Gıda A.Ş.

Soğanın ağlatmasına artık izin vermeyin. Ve bu da öyle zor bir şey değil, inanın. Soğanları soyar veya doğrarken, dişlerinizin arasında bir-iki kibrit çöpü tutarsanız, size bu 'gaddarlığı' yapamayacaktır.

Japonlar Böyle Yapıyor..

Penguen Gıda A.Ş.

Pilavınızın renginin beyaz olmasını istiyorsanız, demleme suyuna bir miktar limon suyu sıkın. Japonlar da böyle yapıyor zaten.

Cevizli Biber Ezmeli İçli Köfte

Floki